Pracovní nabídka Data Analyst - PHARMA COMPANY od firmy Grafton Recruitment s.r.o.

Data Analyst - PHARMA COMPANY

Lokalita:
Praha
Obor:
Doprava a logistika

Popis pracovní pozice:

Are you searching for an analytical position?
Do you have experience in working closely with a configuration management (CM) team?
Do you speak fluent ENGLISH?

We have a great job opportunity for you!

As a Data Analyst you will be responsible for:

- Assisting with activities to identify and document product requirements relevant to certification, configuration, data and data management.
- Assisting with plans and processes to ensure products meet technical, data, regulatory and company requirements and to maintain configuration control.
- Supporting the monitoring of adherence to regulatory, data configuration and contractual requirements; assists with audits and reviews to ensure products meet requirements.
- Supporting certification plans, integrated process architecture infrastructures, process models, product structure definitions and/or data requirements/data management processes.
- Reviewing statistical forecast.
- Analysis forecast performance and support demand planning reporting.
- Supporting KPI review, data maintenance/accuracy.
- Interacting with demand planning & MDM users worldwide.
- Working under general supervision.

Požadavky na pracovníka:

- Bachelor degree in computer sciences or supply chain
- 2-5 or more years of related experience
- Experience on a configuration management (CM) team and/or working closely with a configuration management (CM) team
- Knowledge of any of the following: Oracle Enterprise 1 ERP, Salesforce, SAP or other ERP, Dynasys, Anaplan systems
- Experience in supply chain/forecasting/customer service will be considered as a plus
- Experience in health care industry will be advantage

Nabízíme:

Tuto pozici nabízí: Grafton Recruitment s.r.o.

Grafton Recruitment Vám nabízí profesionální personálně poradenské služby při hledání zaměstnání. Ke každému kandidátovi přistupujeme individuálně, rádi si s Vámi pohovoříme o Vaší aktuální situaci a Vašich představách o budoucím zaměstnání. Poradíme Vám s výběrem okruhu pracovních pozic, které budou odpovídat Vašemu profesnímu profilu a budoucímu rozvoji, doporučíme Vám vhodného zaměstnavatele.

Kontakt:
(+420) 242 456 400
Kontaktní osoba:
Divínová Lucie
Internet:
www.grafton.cz

Reagovat na nabídku Data Analyst - PHARMA COMPANY