Pracovní nabídka INTERCOMPANY ACCOUNTANT od firmy Grafton Recruitment s.r.o.

INTERCOMPANY ACCOUNTANT

Lokalita:
Praha
Obor:

Popis pracovní pozice:

Do you have knowledge of accounting principles, reconciliation and balancing principles? Do you have experience in a multinational organisation? Would you like to become a part of a stable international company with a very nice working culture? Then send us your CV!

Your responsibilities will be:
- booking of intercompany receivable and payable transactions
- payment of invoices, intercompany profit
- reporting on intercompany and elimination accounts
- create intercompany recharge invoices (related to both stock and non-stock items)
- detect deficiencies in the process
- provide insights to the GL department for month-end closings, including reconciliations
- keep intercompany out of balances to zero
- ensure compliance to US-GAAP standards
- assisting with audits

Požadavky na pracovníka:

Nabízíme:

Tuto pozici nabízí: Grafton Recruitment s.r.o.

Grafton Recruitment Vám nabízí profesionální personálně poradenské služby při hledání zaměstnání. Ke každému kandidátovi přistupujeme individuálně, rádi si s Vámi pohovoříme o Vaší aktuální situaci a Vašich představách o budoucím zaměstnání. Poradíme Vám s výběrem okruhu pracovních pozic, které budou odpovídat Vašemu profesnímu profilu a budoucímu rozvoji, doporučíme Vám vhodného zaměstnavatele.

Internet:
www.grafton.cz